Безплатна доставка над 99лв

Мандрите имат едномесечен срок, за да приведат дейността си в съответствие с новите изисквания на Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) и на Министерството на здравеопазването (МЗ), след като в “Държавен вестник“ бе обнародвана наредбата на двете ведомства. Тя регламентира начина на производство на млечни продукти и на имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко. 

 

По този начин се въвеждат строги изисквания към производителите на мляко и млечни продукти и производителите, които разфасоват и преопаковат мляко и млечни продукти. Те вече няма да могат да произвеждат, разфасоват и преопаковат имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко в един и същи обект, регистриран по Закона за храните. Друго изискване е в едномесечен срок от влизането в сила на наредбата производителите на мляко и млечни продукти и производителите, които разфасоват и преопаковат мляко и млечни продукти да реорганизират целия си работен процес по начин, който отговаря на новите правила, съобщиха от аграрното ведомство и допълниха, че регулацията се прилага за продукти, произведени на територията на България.

 

Оттам подчертават още, че Министерство на земеделието, храните и горите e предприело поредица инициативи и мерки, които имат за цел от една страна да повишат търсенето на сурово мляко чрез стимулиране на употребата му при производството на млечни продукти, а от друга – да засилят търсенето на пазара и потребителския интерес към различните видове млечни продукти. Този подход, според експертите на ведомството, е включвал и стъпки към усъвършенстване на законодателството за т.нар. „имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко“.

 

След поредица от обществени обсъждания по проблемите, засягащи състоянието и развитието на млечния сектор в страната, в това число и  аспектите свързани с млечните и имитиращите продукти в МЗХГ е била изготвена и  цялостна оценка на въздействието на проекта на новата наредба. Тя е била поверена на външен изпълнител с цел по-голяма обективност и безпристрастност и след задължителните процедури по нотификация в европейските институции е получила одобрението на Европейската комисия.

 

Заедно с новата „Наредбата за допълнение на Наредба №1 за хигиената на храните“ от аграрното ведомство са подготвили и актуализиран проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти. Двата нормативни акта представляват пакет документи, съдържащи взаимно допълващи се мерки, насочени както към производството, така и към наименованията, етикетирането и предлагането на пазара на млечни и имитиращи продукти, категорични са от министерството. 

 

Мерките, заложени в двата нормативни акта, според специалистите оставят в миналото „двойния стандарт“ при храните, тъй като допринасят за ясното разграничаване на имитиращите продукти от млечните продукти и това се отнася както за процеса на производство (включващ ясни изисквания и за наименованието и етикетирането на продукта), така и за предлагането им в търговската мрежа. 

 

По този начин се постига защита интересите на потребителите, гарантирано е и правото за информиран избор не само за продуктите с произход от други страни-членки на ЕС, но и за продукти, произведени в България, подчертават още аграрните експерти. По този начин вече можем да сме сигурни, че ако изберем в магазина български млечен продукт, в състава му няма да има палмово или друго растително масло. А ако предпочетем имитиращ продукт, всички съставки, от които е произведен, ще бъдат описани и обозначени на етикета му, а той ще се съхранява в отделна витрина с ясно обозначен надпис.

Вашият коментар