В дерматологията освен прилагате на различни медикаменти локално или системно се използват и различните методи за лечение от физиотерапията, както и някои диетични и хигиенни изисквания. По този начин обединяването на тези няколко компонента осигурява по-сигурни и трайни резултати при лечението на различни кожни дерматози.
Доказано е благоприятното действие на слънцето, минералната вода, йонизацията на въздуха и други, върху кожата. Таласотерапията – морелечението оказва много добро действие при лица страдащи от псориазис, акне, както и кожна форма на туберкулозата. Това се дължи на прекия контакт със слънчевите лъчи, който се комбинира със свойствата на морската вода. Тя е богата на много минерали – калций, калий, натрий, фосфор, мед и желязо. Колкото по-богат е съставът на водата, толкова по-изразена е степента на подхранване и съответно възстановяване на кожата.
Морската вода оказва и известен антибактериален ефект. Освен това въздейства върху кожата като намалява лющенето на повърхностния епител, което има водещо значение при комплексното лечение на псориазис.
Противопоказания за таласотерапията могат да бъдат някои заболявания на сърдечно-съдовата система – високо кръвно налягане (хипертония), както и кожните форми на рак – базоцелуларен, меланом, спиноцелуларен карцином. Алергията към йод също трябва да се има предвид, поради факта, че морската вода е богата на йод.
Високопланинското климатолечение също се прилага при кожни дерматози и по-конкретно – алергична уртикария, невродерматит и хронично протичащи екземи.
С успех се прилагат минерални води с различна минерализация, според конкретното заболяване. Минерална вода, която е богата по съдържание на въглероден диоксид се прилага за загряване на кожата. Тъй като въглеродният диоксид прониква в слоевете на кожата и възбужда рецепторите за топлина.
Сулфидните води от своя страна подобряват кръвообращението и съответно трофиката на кожата. Това тяхно действие е полезно и се прилага за по-бързото възстановяване и ускоряване процеса на епителизация на рани.
Водите, които са с богато съдържание на калциеви соли имат установен противовъзпалителен и антиалергизиращ ефект върху кожата. По този начин тя оказва своето благоприятно въздействие при уртикария.
По отношение на диетотерапията в дерматологията, най-често се прилагат антиалергичните, противовъзпалителните и белтъчните диетични режими.
При антиалергичните на първо място стои изключването на алергизиращата субстанция от храната. Изключването на алергена става или чрез премахване на определени храни – елиминационен метод или чрез приемането на разнообразни храни – експозиционен метод, за да се установи към кои храни се развива алергична реакция.
Основните алергени в храната се оказват – мъхестите плодове-праскови, малини и ягоди, ядки-основно фъстъци, както и какаото и кафето.
При заболявания, свързани със загуба на белтъци се назначава диета богата на белтъци. Такива заболявания са булозните дерматити- пемфигус, както и еритродермиите.
При противовъзпалителната диета се препоръчва консумирането на повече сурови зеленчуци и плодове, а същевременно ограничаване на готварската сол и продуктите богати на калий.
Ежедневната хигиена на кожата също е от съществено значение. В нея се включват както предпазването от различни неблагоприятни фактори – висока температура, влажност, дълго излагане на силна слънчева светлина, така и избиране на правилно и неводещо до раздразнения облекло. Козметиката, която се използва също трябва да не съдържа вредни химични съединения и да бъде съобразена с типа кожа. Твърдата вода при досег със сапун може да доведе до раздразнение на кожата. Сухата кожа е по-чувствителна от склонната към омазняване. Препоръчват се калиеви сапуни, които са без добавени аромати и оцветители.