Безплатна доставка над 99лв

Всички се харесваме с бяла и здрава усмивка, както и ценим красотата в усмивката на околните. Грижим се за комфорта и вида на нашите зъби, но често се сещаме за нуждите от дентално лечение на нашите деца, чак когато ги заболи.

 

За съжалениеq се сещаме да заведем малките при денталния лекар, когато вече положението е сериозно, обикновено кариесите са станали толкова дълбоки, че са преминали в пулпити и са съпроводени от трудно повлияваща се нощна болка. В други случаи поводът за първата среща са често срещаните травми на зъбите и лицево-челюстната област, които съпътсват голям процент от израстването на децата.

 

При тези ситуации децата са крайно стресирани от болката и притеснението на родителите. Те са раздразнени и уплашени, така че това е най-неподходящия момент да бъдат въведени в нова обстановка при непознати хора, която най-често ги плаши и трудно може да ги предразположи.

 

Затова е есенциално детето в момент на спешност да постъпи във вече познат кабинет при познат доктор по дентална медицина, за да може възможно най-бързо и безболезнено да бъдат извършени необходимите манипулации и най-важното – всичко това да бъде осъществено с оказване на минимален стрес.

 

Как да постигнем това?

 

Малко семейства са запознати с това, че по време на бременността, редом с гинекологичните консултации, е подходящо да се направи и една консултация с денталния лекар. По време на тази среща денталният лекар изяснява на бъдещата майка:

 

Кога се очаква пробивът на първите детски зъби;

Как да се поддържа хигиената на бебешката уста преди поникването на зъбите;

Как да се почистват новопробилите зъбки на детето;

Как да бъде хранено бебето така, че да не бъде предразположено към кариес на ранното детство.

 

След това първата среща със стоматолога на детето обикновено е когато пробие първият зъб, ако не е имало някакъв проблем преди това,като например кандидоза или т. нар. „млечница”. Детето се въвежда в обстановката на денталния кабинет и отрано започва да свиква с нея и да опознава денталния екип.

 

Следват стандартни визити в денталния кабинет на всеки шест месеца, през които се извършват профилактични прегледи и консултации, които макар и малки по продължителност, дават увереност на детето и му помагат да изгради доверие към денталния лекар. То започва да асоциира обстановката със спокойствие и сигурност, дори със забавление, ако прегледът се извършва под формата на игра.

 

Тези посещения са от изключителна профилактична стойност, защото се използват за мотивация и обучение в орална хигиена, както и за наблюдение и отбелязване на всеки новопоявил се проблем, още докато е в зародиш.

 

Денталният лекар може да забележи в детската уста първите симптоми и на редица общи заболявания и с това да повиши шансовете на детето за терапия. Част от такива заболявания са следните:

 

Имунни дефицити;

Кръвни заболявания;

Заболявания на гастроинтестиналния тракт – например болест на Крон;

Дерматологични заболявания – афтози, пемфигус.

 

За да се изгради здравното възпитание у детето, е добре родителите да го научат да се отнася с уважение и доверие към денталния лекар, като дават и личен пример, да представят денталните визити като нещо полезно, да не говорят със страх за тях, а по-скоро да му подадат модел на поведение за справяне със страха. Да не пренебрегват нуждите от лечение на детето, заради грешните схващания, че временните зъби не се лекуват, защо така или иначе падат.

 

Поддръжката на оралното здраве е предпоставка за цялостното реализиране на личността на детето и като такава, родителите трябва да предоставят всички условия за създаването ѝ.

Вашият коментар