Само родител на новородено знае какво е да не ти достига сън денонощия, дори и седмици наред, и да се чувстваш абсолютно безпомощен да намериш решение.
Кога най-после бебето ще започне да спи по цяла нощ? Как да го „научим”? Отговорът е: не можем, а и не трябва да се опитваме, тъй като бебетата имат свои специфични физиологични нужди, както и различeни модели на съня от тези на възрастните.
Най-честите затруднения на родителите през първите месеци след раждането са свързани с многобройните събуждания през нощта на малкото или продължителните му будувания, с прекалено ранното ставане, както и с трудности с приспиването му. В някои случаи е възможно те да се дължат на здравословни проблеми, затова е важно да ги обсъдите с педиатъра.
Да синхронизираме часовниците си
Новородените не могат да спят дълго без прекъсването, нужно за да се нахранят, и този модел продължава поне до навършването на третия месец. В действителност дори голяма част от тях няма да могат да спят непробудно за дълъг период от няколко часа до навършването на 6 месеца.
Биологичният часовник на бебето не е в синхрон с денонощните (циркадни) ритми. Циркадните ритми се изграждат в организма и имат своето важно приспособително значение. Тъй като бебето се ражда с все още незряла нервно-ендокринна система и сетивни органи, това възпрепятства проявяването на циркадните ритми. Установено е, че повечето бебета не могат да развият стабилни циркадни ритми до навършване на 3-тия си месец, а при някои това отнема още по-дълго време. Но независимо от възрастта на детето, е важно да му помогнете да настрои биологичния си часовник с подходящите социални ориентири за ден и нощ. Ако вечерта преди лягане то получава свръхстимулация, му е трудно да се научи, че е време за сън.
Стратегии за подобряване на качеството на съня
1. Бебето се нуждае от установен режим. Изследвания за съня на кърмачето сочат липсата на режим като честа причина за проблемите и нарушенията на съня. Бебетата имат затруднения в установяването на ежедневния ритъм, точно както ние, възрастните, страдаме, когато се сблъскваме с часовата разлика например при пътуване. И все пак, тази теория, свързана със западния модел на живот, си противоречи с редица примери от неиндустриализираните общества, в които липсват строго фиксирани часове за сън. Вероятно такива модели са били типични за по-голямата част от човешката история. От тази гледна точка режимът е добре да бъде достатъчно гъвкав, като час или два разлика не представляват особено голям проблем, когато бебето има достатъчно часове на сън и почивка за цялото денонощие. За установяването и поддържането на циркадните ритми най-важното е всяка сутрин то да се събужда приблизително по едно и също време.
2. Подавайте му точните сигнали за смяната на деня и нощта. Щом наближи часът за лягане, превключвайте от по-стимулиращите активности към по-пасивни, сънливи, спокойни дейности. Намалете осветлението и въведете свои специални ритуали преди сън – като четене на приказки или пеене на приспивни песни.
3. Природно лечение на проблемите със съня. С помощта на хомеопатията може по напълно безвреден начин и без опасност от привикване да се въздейства върху нарушенията на съня при детето от най-ранна възраст. Комбинация на хомеопатичните препарати Cypripedium pubescence (Венерина обувка), Magnesium carbonicum и Zincum valerianum се препоръчва за употреба при неспокоен сън и нощен плач, трудно заспиване и често събуждане през нощта. За улеснение на родителите комбинацията се съдържа в хомеопатичното лекарство Дормикинд, подходящо за употреба от нулева възраст при по-чувствителни и активни деца, които трудно заспиват и имат неспокоен сън.
Тъй като в първите месеци от живота на бебето коликите често са сред причините за нарушаване на съня, използвайте природни средства и за тяхното облекчаване. Подходящи за употреба без странични ефекти са Шуслеровите соли. Сол №7 магнезиев фосфат помага при всички видове колики и може да се дава на бебето разтворена в малко топла вода. Консултирайте се с педиатър за начина на прием.
4. Масаж за сладки сънища. Метод, практикуван във всички общества и култури, за чийто ефект върху бебето няма конкретни научни изследвания, но някои изследователи посочват данни, че при ежедневен масаж се установяват по-съзрели модели на съня и по-високо ниво на мелатонина, хормона на съня.
5. Съвместният нощен сън. Понякога това изглежда като единствен изход, когато бебето се буди често нощем. Съвременните изследвания сочат ползите от спането на бебето в едно легло с майката по отношение на психоемоционалното съзряване на детето (освен чисто практичните плюсове за майката). През цялата човешка история бебетата са заспивали в присъствието на своите родители и в голяма част от съвременните човешки общества този модел се поддържа. За много родители идеята бебето да бъде оставено да заспива само, както и да бъде оставено да плаче без надзор и утеха, засяга най-дълбоките им инстинкти. Дори изследователи на съня при кърмачетата, които препоръчват бебето да бъде приучавано да се успокоява и да заспива самостоятелно, признават, че други методи, като позитивни ритуали преди сън например, са също толкова ефективни.
6. Последователен подход. Справянето с безсънието в комбинация с грижите за бебето може да бъде много изтощително. И понякога родителите се лутат между трескавото опитване на всякакви успокояващи техники и отчаяние, когато просто спират да опитват. Това действа объркващо на детето и може да изостри зараждащите се проблеми със съня. Създайте си последователен подход и практики за грижа. Ако сте уверени, че те са най-подходящите за вас и вашето дете, ще ви е по-лесно да се придържате към плана си.