Безплатна доставка над 99лв

1. Оптимален брой яйцеклетки за постигане на мечтаната бременност

 

От ембриологична гледна точка успехът на инвитро методиката е свързан с броя и качеството на гаметите – женските и мъжките полови клетки. Когато се говори за шанс за постигане на бременност от една процедура, важен е не максималният, а оптималния брой на яйцеклетки, които да бъдат аспирирани след стимулация, оплодени, а получените ембриони култивирани и трансферирани или замразени за последващ цикъл.

 

Последните проучвания показват, че оптималният брой, който води до максимален процент на успеваемостта, е между 9 и 11 яйцеклетки в метафаза 2, т.е. зрели и готови за инжектиране. Оказва се, че по-голяма бройка, от 11 зрели яйцеклетки не води до повишаване на успеваемостта при инвитро. Горните изводи са в резултат на мащабно проучване сред 290 хиляди проведени процедури в Германия и се базират на прецизна обработка на точен емпиричен материал.

 

Макар че цитираните научни наблюдения касаят друг тип популация с различен начин на живот, генетичен фонд и здравословно състояние, практиката показва, че изводите за оптималния брой яйцеклетки са валидни и в България.

 

Все пак тук трябва да се има предвид, че поради хранителните навици и относителната липса на култура на здравословно хранене, у нас по-силно негативно влияние оказват неблагоприятни фактори на околната среда и стресът. Независимо от тези утежняващи обстоятелства успеваемостта на лечението във водещите българските клиники за асистирана репродукция е сходна с тази, постигана в инвитро центровете в Европа и САЩ.

 

2. Замразяване на бъдещия живот

 

В последните години все по-голямо развитие получават техниките за криоконсервация. При нея в течен азот се замразяват гамети, т.е. яйцеклетки или сперматозоиди или съответно получените от тях ембриони при температура от  минус 196 градуса. Все повече се налага практиката, жени, които не планират скорошно зачеване по една или друга причина, да „замразяват” своите яйцеклетки като застраховка за запазване на репродуктивните си възможности в бъдещ период.

 

Специалистите считат, че при условия на криоконсервация замразените ембриони могат да съществуват между 50 и 100 години, без да се променя свойството им. Разбира се, това замразяване трябва да бъде свързано с репродуктивния живот на пациентите.

 

В България средният период на съхранение е около 1-2 години. По-дълъг е например, ако е настъпила бременност от инвитро процедура, при която е имало едновременно трансфер и криоконсервация на останали качествени ембриони. Имало е случаи, когато се раждат „близнаци” с над 4-ри годишна разлика помежду им.

 

При тях ембрионите са били получени в рамките на един цикъл, но тяхната имплантация и бременност при първия „близнак” е била след свеж трансфер, а при „втория” след размразен такъв, извършен след 4 години, когато семейството е искало второ дете. Генетичното сходство между двете деца при подобни случаи е над 70%, докато при братя и сестри, заченати по различно време, е едва 50%.

 

3. Разрешаване на неразрешимите случаи

 

Методиките за приложение на съвременните асистирани репродуктивни технологии се развиват непрекъснато. Един от най-големите пробиви в репродуктивна медицина напоследък беше трансплантацията на матка и раждане на живо и здраво дете, заченато чрез инвитро процедура.

 

Това разкрива възможност за зачеване и износване на бременност да се случи при жени, чийто случай доскоро е бил приеман априорно като неразрешим.

 

Друга иновация, вече по отношение на мъжкия фактор, е маркиране на сперматозоидите със специални оцветяващи бои и търсенето на различни рецептори при мъже с генетични заболявания. Тази техника е все още на експериментално ниво, но вече е възможно някои сперматозоиди да бъдат така оцветявани, че да индикират носителството на гени за определени заболявания като Муковисцидоза или болестта на Хънтингтън например.

 

Така тези мъжки полови клетки няма да бъдат селектирани при инвитро процедурата, а ще бъдат избрани потенциално най-здравите сперматозоиди. Всичко това ще помогне на мъже, носители на определени генетични заболявания, да станат родители без притеснение за предаване на тези болести към техните деца.

 

Науката напредва непрестанно и се движи в посока на все по-успешни технологии по асистирана репродукция за раждането на здрави бебета.

 

Вашият коментар