Безплатна доставка над 99лв

Когато тялото ни дава недвусмислени сигнали за болест – висока температура, болки, секрети, скованост и мнго други, тогава в някои отношения поне е лесно – разбираме, че има проблем и търсим лекарско съдействие.

 

В ежедневието обаче има множество не така отчетливи „аларми“ – като умората, безсънието, усещането за сърцебиене нощем или пък това, че непрекъснато ни е студено. Обикновено оплакванията от тази група се проявяват постепенно в живота ни, трудно ни е да определим от кога са се появили и с времето започват да ни следват като сянка.

 

Това продължава докато един ден си дадем сметка, че вече ги няма, или напротив – са започнали да ни пречат на ежедневните дейности и вече не издържаме.

 

Тези симптоми могат да ни изхвърлят в двете крайности – както и преекспониране и търсене на несъществуващи болести, така и напротив – в неглижиране на сериозно заболяване.

 

Относно усещането, че постоянно ни е студено, ето кога е разумно да потърсим лекарски съвет:

Когато това е нещо ново

Ако тази зима понасяте студа по-трудно от предходните, може да не е случайно.

Когато Ви е много студено въпреки взетите мерки

Количеството „екипировка“ от миналата година може да се окаже недостатъчно тази.

Когато не успявате да се стоплите

При попадане в нормална обстановка ни отнема повече време от преди, за да се стоплим.

 

Усещането за студено е субективен момент и някои просто са по-чувствителни от други. Това е нормално. Внимание трябва да се обръща, когато настъпят промени.

 

Ето някои от възможните причини зад това усещане:

1. Анемия

 

Съществуват много видове анемия. Общото между тях е, че поради различни причини тялото ни не разполага с достатъчен брой червени кръвни клетки, доставящи кислород на тъканите. Това може да се дължи на загуба на кръв, недоимъчно хранене, генетичен дефект и други.

 

Недостатъчното кислород става причина за забавяне на метаболизма и от там – намалена продукция на топлина. Освен усещането за студ, още симптоми на анемията могат да бъдат лесната уморяемост, бледост и нерегулярно появяващо се сърцебиене.

 

За диагностиирането на анемията най-често не са необходими сложни или скъпи изследвания – става лесно и относитено бързо. Ето защо е важно да се търси при оплаквания, защото не само, че влошава здравето, но и тя самата може да е израз на сериони заболявания.

2. Хипотиреоидизъм – микседем

 

Още едно състояние, което лесно може да се открие с обикновено изследване на кръвна проба.

 

Хормоните на щитовидната жлеза са крайно необходими. Те участват в контрола на метаболизма, част от който е продукцията на ендогенна, телесна топлина. Недостатъчното количество на тези хормони се отразява негативно върху тялото и при пълното лишаване от тях е възможно дори да доведе до смърт.

 

Разбира се, последното е краен вариант и рядко се стига до там. По-често хипотиреоидизмът започва дискретно и за пациентите е трудно да установят, че имат проблем.

 

Израз на намаления метаболизъм е усещането за студ през цялото време. Други симптоми са запекът, потиснатостта и апатията, суха кожа, умора, повишаване на телесното тегло.

3. Диабет

 

Особено що се касае за захарен диабет тип II,  често при регистрирането му вече са налице някои от неговите усложнения. Има два начина, по които той ни кара да се чувстваме студено през цялото време.

 

Единият от тях е чрез диабетната полиневропатия и микроангиопатия. Заболяването има свойството да уврежда нервните окончания, както и малките кръвоносни съдове. По този начин от една страна, става причина за изтръпване, мравучкане или усещане за студ – което може да е единствено и само усещане, без крайниците да са наистина студени.

 

От друга страна увредата на съдовете влошава микроциркулацията, което е реална причина за изстудяване на крайниците и трудното им затопляне.

 

Диабетната нефропатия е сериозно усложнение на захарната болест и негови симптоми освен усещането за студ са още отоците по лицето, гадене, загуба на апетит и повръщане.

Вашият коментар