Безплатна доставка над 99лв

 

Комарите наброяват около 3500 вида и се срещат на всички континенти, освен Антарктида. Обитават най-често застояли води и блата.

Комарите преминават през четири различни фази в рамките на жизнения си цикъл – стадии на яйце, ларва, пупаи възрастни индивиди (имаго). Първите три стадия се развиват във водна среда и продължават между 5 и 14 дена, в зависимост от вида и околната температура. Развитието на комарите от стадия на яйце до възрастен индивид варира при различните видове и е силно зависимо от околната температура. Най-краткото време, за което комарите могат да се развият от яйцето е пет денонощия, но обикновено целият процес трае между 40 и 42 денонощия в тропически условия.

 

Мъжките живеят около седмица, по-големи са от женските и се хранят само с растителни сокове и цветен прашец.

 

Женските също могат да се хранят с нектар и сладки разтвори, но развитието на яйцата изисква наличие на кръв. След кръвосмученето женските си почиват за няколко дена. През това време кръвта се смила и помага за развитието на яйцата. Процесът силно зависи от околната температура и обикновено изисква около 2 до 3 дена при тропически условия. Когато яйцата са напълно развити, женската ги отлага в специално избрани места. След това женските продължават търсенето на нов топлокръвен бозайник.

 

Възрастните комари се чифтосват най-често в рамките на няколко дни след оформянето на възрастния индивид. При повечето видове, мъжките формират големи рояци, а женските навлизат в рояка само за чифтосване.

 

Тялото при комарите е относително слабо, обособено на три отделни секции – глава, гърди и коремче.

Главата е специализирана в доставянето на сензорна информация и поглъщане на храна. На върха на главата се разполага двойка антени, важен инструмент за улавянето на миризми – както за намиране на източник на кръв, така и при избор на място за отлагане на яйцата.

При всички видове комари, антените при мъжките са значително по разклонени, което е приспособление за откриване на женските. Очите са фасетни, ясно отделени едно от друго.

 

Гърдите са специализирани в придвижване. Върху гръдния сегмент се разполагат три чифта крака и едни чифт криле. Комарите от род Anopheles са способни да летят около четири часа без прекъсване със скорост около 1-2 км/ч, което им позволява да изминат разстояния около 12 km на нощ.

 

Коремчето е специализирано в преработката на храната и в развитието на яйцата. Тази част на тялото са разширява неимоверно при поглъщането на кръв. Кръвта се преработва постепенно, като служи за източник на белтъци за формирането на яйцата, които постепенно изпълват коремчето.

 

Комарите са преносители на вируси и други паразити, като са способни да предават причинителите на болестта, без самите те да развиват симптомите.

 

Счита се, че комарите са причинители на заболявания при над 700 милиона души годишно в Африка, Южна Америка, Централна Америка и региони от Азия. Най-малко 2 милиона хора умират годишно от тези болести.

 

Методите, използвани за предодвратяване на разпространението на болести, предавани от комари, включват предпазване на хората от ухапване, ограничаване на популациите от комари, са разработка на ваксини и репеленти на комари. Тъй като повечето проблеми се причиняват от възрастните женски, усилията на учените са насочени към тяхното ограничаване.  

 

Вашият коментар