В предходен материал посочихме, че пълноценният сън е ключов фактор за мъжкото здраве и че недоспиването може буквално да срине това, което означаваме като мъжественост при мъжете, включително тяхната фертилност. Време е да разгледаме ролята на безсънието и по отношение на женския пол. Скорошно проучване показва, че влиянието на проблемите със съня върху женското здраве също не бива да бъдат подценявани.
Оказва се, че хроничното безсъние и произтичащото недоспиване имат много специфично влияние върху паметта на жените и в резултат на тях уврежданията на паметта са много по-сериозно при женския пол, отколкото при мъжете.
Основен потърпевш от проблемите със съня при жените е краткосрочната памет – частта от общите когнитивни функции, коят о тговаря за способността за съхраняване на информация в мозъка за кратък период от време. Ролята на този отдел на паметта обаче е много по-сериозна, защото той определя и способността на мозъка да прави заключения и да взема бързи решение на база на съхранената информация. Така, в дългосрочен план безсънието при жените не само влошава паметта им, но може да има негативно влияние и върху общите им поведенчески и когнитивни функции.
Последното проучване, което доказва тази връзка, е проведено от научен екип към университета в Упсала, Швеция. Учените установяват, че най-застрашени от трайни проблеми с паметта са жените, които попадат в групата на т.нар. „сови“ или „нощни птици“. Това е общо възприет термин за обозначаване на хората, които бодърствуват до късно през нощта, а за сън и почивка ползват светлата част на деня. Броят на тези хора не не никак малък в световен мащаб, а проучванията показват, че те са много по-продуктивни в тъмната част на денонощието, което обяснява и повишената им активност в този период. Оказва се обаче, че в дългосрочен план това има негативно влияние върху паметта на жените от тази група.
Връзката в случая е обяснява с промените в циркадния ритъм иу трайното изместване във времето на цикъла сън-бодърстване при тези жени. Въпросните промени провокират и неизбежни отклонения в хормоналния баланс, с които именно се асоциират проблемите с паметта. Статистиката сочи, че по-податлив на тези отклонения е женският пол, а причината се обяснява с характерните за жените флуктуации на хормоналните нива. При хронично безсъние към тях се прибавят и проблеми със секрецията на мелатонина и кортизола, които с времето афектират върху състоянието на когнитивните функции и паметта.
Данните от проучването са получени чрез проследяване на няколко десетки жени в Швеция. Проследена е способността им да съхраняват нова информация в периоди, когато са спали добре нощем и в периоди, когато са бодърствали поради различни причини. Установено е, че в периодите, когато са се изживявали като „нощни птици“ краткосрочната им памет е отслабвала значително. Лошото в случая е, че тези последствия рядко биват отчитани от жените и в дългосрочен план нарушенията на съня може да доведат до натрупващи се и трудно овладими проблеми с паметта.
Заключението на учените е, че следва да се обърне по-сериозно внимание на младите жени, които са изправени пред необходимостта редовно да възприемат и обработват големи количества информация и чест ожертват нормалния си сън за постигане на целта. В дългосрочен план това крие риск за нормалното им представяне в академичен, професионален, личностен и социален план.